#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Příběhy pacientů / Mateřství navzdory nemoci: příběh trojnásobné maminky s ereskou

Příběhy pacientů

Mateřství navzdory nemoci: příběh trojnásobné maminky s ereskou

Mateřství navzdory nemoci: příběh trojnásobné maminky s ereskou

Roztroušená skleróza a mateřství se nevylučují. Těhotenství dokonce některým takto nemocným ženám svědčí. Je ale potřeba počítat s tím, že onemocnění se může po porodu i zhoršit. Co radí pacientka a zároveň trojnásobná maminka a jak se na věc dívají odborníci?

Šestatřicetiletá Američanka Kristin Bennettová se diagnózu roztroušená skleróza dozvěděla, když jí bylo 20 let. O čtyři roky později se jí narodilo první dítě. Těhotenství hodnotí jako skvělé, příznaky onemocnění se u ní během tohoto období zlepšily. To, že je v tomto směru typickým případem, potvrzují neurologové i další pacientky. Příznaky roztroušené sklerózy totiž po prvním trimestru těhotenství často vymizí.

Od klidného těhotenství k relapsu

Mnoho novopečených matek však v prvních třech měsících od narození dítěte pociťuje zhoršení stavu. To se stalo i Kristin Bennettové, kterou po porodu druhého dítěte postihl relaps (znovuobjevení příznaků nemoci a zhoršení stavu). Zakladatelka internetové skupiny pro matky s roztroušenou sklerózou hodnotí toto období jako náročné. Zejména kvůli časové a s tím související i finanční náročnosti léčby. Kontroly či podávání infuzí vyžadovaly totiž zajištění placeného hlídání pro děti a podobně. I přes tyto nesnáze se ale milovnice zdravé stravy a správného životního stylu rozhodla mít dalšího potomka. Třetí těhotenství u ní proběhlo bez relapsu a závažné příznaky onemocnění se od té doby neohlásily.

Zatočte se samotou! 

Jedno z nejdůležitějších poselství trojnásobné maminky s roztroušenou sklerózou se týká budování vztahů. Čím více dobrých kontaktů s kamarády, rodinou i ostatními pacienty budete mít, tím lépe. Můžete si navzájem pomáhat a podporovat se. Když to budete z jakéhokoliv důvodu potřebovat, budete se mít vždy na koho obrátit.

Co radí lékaři

  1. Nevzdávejte dopředu kojení kvůli lékům. Některé přípravky se mohou užívat i při kojení. Výzkumy navíc ukazují, že tento způsob krmení dítěte chrání pacientky s roztroušenou sklerózou před relapsy v poporodním období.
  2. Únava je typickým příznakem roztroušené sklerózy. Když se k ní přičte ještě vyčerpání z péče o dítě, je jasné, že byste coby pacientka s touto nemocí měla dbát na režim s dostatkem odpočinku. Nepřepínejte se a nebojte se požádat rodinu či přátele o pomoc.
  3. Při jakémkoliv zhoršení příznaků v poporodním období na nic nečekejte a domluvte se co nejrychleji na dalším postupu se svým lékařem. Některé potíže, jako třeba slabost či necitlivost, mohou ovlivnit péči o dítě, a tak je adekvátní léčba nutností.

(pak)

Zdroj: http://www.everydayhealth.com/multiple-sclerosis/living-with/multiple-sclerosis-moms-with-ms/