Dotaz 655
Dobrý den. Ereskou trpím již let, poslední 2 roky se můj stav jen horšil, vyzkoušela jsem spoustu druhů léčeb, až jsem skončila na Ocrevu.
Ale má otázka zní, po mnoha atakách mi zůstaly následky. Třes rukou, záškuby svalů v nohou a rukou neustále pociťuji třes svalů. Mám řidičský průkaz. Ale to hlavní co se chci zeptat, občas jedu nakoupit s otcem a stále nadávky, kvůli sešlápnutí spojky a poté plynu, že ji pouštím moc rychle. Otec je řidič z povolání, tak myslím že je na tom zřejmě jinak. Když mu řeknu, že vím jak mám řadit, ale někdy se projeví větší záškuby ve svalu a hned na mě začne křičet. Poslední ataku jsem měla před měsícem. Když se mu snažím vysvětlit, že ta noha občas škubne a může za to zhoršení mého stavu. Jen si vyslechni, ať ani nezkouším se vymlouvat na nějakou nemoc a pak jen nadávky a arogance. Kolikrát s ním tak vystresovaná, třesoucí se po celém těle a slzách v očích přijedu domů.
Nikdy se mnou nebyl na neurologii, on ani neví, co to je za onemocnění, jak na nás působí stres a jak to člověka postihuje a občas znepříjemňuje život.
Ale podnapilý člověk má svůj happy svět a když není dle jeho, tak kolem sebe kope, nadává, křičí.
Mám zlatou maminku, ta se mnou byla od začátku eresky a byla tak hodná, že si vše nastudovala, řádila se s mým neurologem, ale otec nula.
Pak když se únavou několik dnů nejsem schopná vylézt z postele, slyším od n j jen, není ti dobře, tak odpočívej zlatíčko.
Přinesla jsem mu x brožur z nemocnice co to onemocnění znamená, co rozvíjí ataky, ale jeho to nezajímalo a nikdy to ani neotevřel.
Tímto bych ráda malou radu, jak ho přesvědčit, že ereska není obyčejná chřipka a aby konečně věděl co to vůbec je. Už jsem i přemýšlela, že ho vezmu za svým neurologem, aby mu to vysvětlil.predem děkuji za odpověď a budu vděčná za každou radu. Ivanka L.
Odpověď lékaře
Dobrý den, podle toho, co píšete má Váš otec mnoho charakterových a povahových vad, jeho chování je neadekvátní, necitlivé, urážlivé. Bohužel. Nicméně toto není z Vaší strany žádný medicínský dotaz, je to spíše na debatu s kamarádkou u kafe, co dělat dál....čili asi takto s rezervou můžete vnímat i moji odpověď, nejedná se o zdravotní problém. Pokud Vás toto jeho chování takto zraňuje, jistě správně přemýšlíte co dál. Vidím zde následující možnosti: 1. Otec zůstane stejný a Vy se s jeho chováním nějakým způsobem srovnáte/sžijete, ustoupíte a budete tolerovat jeho špatné chování. 2. Otec zůstane stejný, ale Vy dále nechcete toto podstupovat, a tak s ním přerušíte styk a dále se budete vídat pouze s matkou. 3. Otce se pokusíte nějakým způsobem změnit k lepšímu - zde je však zásadní podotknout, že musí on sám chtít se nějakým způsobem změnit, jinak se ničeho nedosáhne. Toto samozřejmě můžete zkoušet různě, ať už sama nebo ve spolupráci s dalšími členy rodiny (možná si situaci spíše uvědomí, když zaintervenuje i matka, sourozenci, babičky apod.). Jak píšete, mohou pomoci informace o Vašem onemocnění - knihy, letáky, návštěva u lékaře atp. (zejména stran tedy Vašeho onemocnění roztroušenou sklerózou, aby se k Vám lépe choval v situacích, kdy za to nemůžete). Také by však mohly pomoci obecné principy slušného a asertivního chování, trpělivosti, laskavosti apod. V tomto směru je na trhu nepřeberně materiálů knížek, kurzů, na internetu videí apod. - opět, pokud by měl nějakým způsobem zájem o změnu, můžete mu nějaký takový kurz třeba zaplatit, ale musí hlavně o sám chtít, jinak se nic nezmění. Takovéto různé kurzy nabízejí většinou zkušení psychologové, jsou to buďto online kurzy nebo klasické (osobní) setkání. Lze domluvit i rodinnou terapii, kam budete docházet společně a u psychoterapeuta si vše vyříkáte a srovnáte. Přeji mnoho úspěchů, je to jistě běh na dlouhou trať, tak držím palce. Váš dotaz je přiřazen k odpovědi specialisty, můžete tedy očekávat ještě druhý komentář k Vašemu dotazu.