Dotaz
Dobrý den, mám RS diagnostikovanou již od roku 2012, poté jsem byla 2 roky ve studii na ocrelizumab a pak z důvodů těhotenství a kojení jsem byla bez léčby. Do RS centra jsem docházela na kontrolní MR, nárok na léčbu jsem neměla a jednou s podezřením na ataku, která ale zřejmě atakou nebyla, zmizela bez přeléčení a MR bylo beze změny. Poté jsem několik let na MR nebyla a objednaná jsem až nyní na březen. Můj dotaz se týká nočního brnění dlaní a prstů, které jsem si samodiagnostikovala jako karpály, ale vlastně pořád řeším, jestli tyto problémy nemohou být způsobeny RS. Cca 14 dní jsem kvůli tomuto problému nemohla ani spát, pak postupně po různých cvičeních a milgamě přešlo do takové mírné fáze. Některou noc brní více, zejména když je chladněji a vyjímečně jsem zcela bez problému. Nyní nevím, zda se mám zkusit objednat na vyšetření karpálního tunelu nebo to brát jako součást nemoci. Ještě bych se zeptala na Váš názor, zda je v případě nálezu na MR bez prokázané ataky možné nasadit léčbu.
Moc děkuji za odpověď
JK
Odpověď lékaře
Dobrý den.
Děkuji za Vás dotaz. Doporučuji vyšetření v RS centru, kde se provedou všechna potřebná vyšetření jako je MR mozku a míchy, EMG, krevní testy ad.
Léčba RS by měly být zahájena co nejdříve. Pro zvolení vhodného imunomodulačního léku je potřeba pečlivé vyhodnocení klinického nálezu a výsledků pomocných vyšetřovacích metod. Pokud by Vaše obtíže byly vyhodnoceny jako klinický relaps (ataka), nabízí se podání léků ze skupiny tzv. S1P modulátorů, které lze podat po relapsu onemocnění, který proběhl v posledním roce. V dalších případech, kdy bude nález medicínsky indikován k léčbě moderními imunomodulačními léky a nebude splňovat indikační kritéria SÚKLu, lze požádat pojišťovnu o mimořádnou úhradu. Lékaři specializovaných center pro RS jsou s léčebnými postupy všeobecně seznámeni a mají zkušenosti, jak v konkrétních případech postupovat.
Věřím, že se mi podařilo alespoň rámcově zodpovědět Váš dotaz a že jste získala jasnější představu, jak nyní postupovat.
S pozdravem