#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Únava při roztroušené skleróze: Co když spánek nepomáhá?

Novinky

Únava při roztroušené skleróze: Co když spánek nepomáhá?

Únava při roztroušené skleróze: Co když spánek nepomáhá?

Máte roztroušenou sklerózu a cítíte se unavení? Okolí vás posílá, abyste se vyspali, ale vám to nepomáhá? Únava při roztroušené skleróze nemusí být srovnatelná s běžnou únavou po denních aktivitách, jakou prožívá zdravá část populace. Běžný odpočinek proto vždy neposkytne očekávaný návrat sil.

Únava? Podceňovaný problém!

Únava je jeden z nejčastějších a nejvíce vysilujících příznaků provázejících roztroušenou sklerózu. Vyskytuje se až u 80 % nemocných. Navzdory tomu je často nedostatečně chápána a podceňována. Únava je považována za jednu z hlavních příčin zhoršené kvality života lidí trpících roztroušenou sklerózou a často má rovněž přímý dopad na zvládání pracovních povinností. 

Proč se cítíte vyčerpaní

Příčinou zvýšeného pocitu vyčerpání jsou jednak změny na úrovni imunitního a centrálního nervového systému, které vyplývají z povahy onemocnění, ale také poruchy spánku a deprese, jež se při roztroušené skleróze často objevují. Podíl na únavě nesou i léky využívané k léčbě roztroušené sklerózy. Kromě těch užívaných v rámci základní léčby způsobují ospalost i některé další léky na bolest a zklidnění.

Existuje řešení?

K řešení únavy je nutné přistupovat individuálně, obecně se ale doporučuje zvážit následující kroky:

  • Identifikace individuálních faktorů únavy. Pomoci může například záznam dne s vyhodnocením, ve kterou denní dobu se nemocný cítí nejvíce a nejméně unavený. Na základě deníku se pak lze pokusit vyhodnotit faktory přispívající k únavě. Vhodné je zkusit omezit sedavé monotónní aktivity způsobující ospalost.
  • Minimalizace užívání léků. Základní léčbu mnohdy nelze zásadním způsobem upravit, avšak je-li to možné, může ke snížení pocitu únavy přispět redukce léků na bolest a úzkost, které často způsobují ospalost.
  • Psychoterapie a relaxační cvičení. Odborné studie prokazují pozitivní vliv na vnímání pocitu únavy po absolvování psychoterapie. Pomoci může i přiměřené aerobní cvičení a rehabilitace.
  • Úprava denního režimu. Vhodné je vymezení času na práci a času na odpočinek. Pomoci mohou krátké, ale časté přestávky v průběhu pracovní činnosti, změny pracovních pozic (sezení, stoj) i správná pracovní poloha ovlivňující pocit únavy. Dobré je si také stanovit priority v činnostech, které je nutné udělat. Součástí dne by měl být i pravidelný vyvážený jídelníček.
  • Omezení zátěžových situací. Doporučuje se zredukovat činnosti vyžadující zvýšené svalové napětí, vyhnout se prostředí s vysokými teplotami, horkým koupelím a sprchám. Pokud to lze, je výhodou eliminovat stresové situace, které organismus vyčerpávají, popřípadě se naučit relaxační techniky zvládání stresu.

Existují i léky na podporu energie a ovlivnění pocitu únavy. O jejich užívání je ale nutné se poradit s lékařem.

(tich)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2910465/

https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/ms-related-fatigue#1