#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Trpíte roztroušenou sklerózou? Lázně vám prospějí

Novinky

Trpíte roztroušenou sklerózou? Lázně vám prospějí

Trpíte roztroušenou sklerózou? Lázně vám prospějí

Lázeňská péče je součástí společenského života již od starověku. Lidé ji vyhledávali za účelem tělesného i duševního odpočinku. Lázně také významně prospívají lidem s roztroušenou sklerózou. Kdy je optimální je navštívit a jaká místa jsou pro lidi s tímto onemocněním nejlepší?

Pro koho jsou lázně určeny?

Lázeňské pobyty pro jedince s roztroušenou sklerózou jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Délka prvního základního pobytu určeného pro komplexní péči je stanovena na 28 dnů s možností prodloužení. Lázeňskou péči doporučuje neurolog nebo rehabilitační lékař, návrh poté vypisuje praktik a odesílá jej ke schválení reviznímu lékaři. Lázeňský pobyt je vhodný pouze tehdy, pokud je onemocnění v remisi. Naopak je zakázán u lidí s výrazně pokročilým onemocněním, které je provázeno závažnou poruchou hybnosti, rovnováhy, dýchání a polykání.

Doporučená lázeňská místa pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Pro pacienty s roztroušenou sklerózou je vhodná celá řada lázeňských míst. Jedná se o Buchlovice, Hodonín, Jáchymov, Janské Lázně, Karlovy Vary, Karvinou, Klimkovice, Kostelec u Zlína, Lednici, Luhačovice, Ostrožskou Novou Ves, Slatinice, Teplice, Velké Losiny a Vráž. Mgr. Klára Novotná, fyzioterapeutka RS centra Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, uvádí, že pacientům doporučují především Janské Lázně, Klimkovice, Teplice a Vráž, které patří mezi specializované lázně s dlouhou tradicí péče o tyto nemocné. 

Důležitá je rovnováha

Pacienti do lázní nejezdí jenom za odpočinkem, ale také za pohybovou aktivitou. Pro jedince s tímto typem onemocnění by mělo být individuální cvičení pod vedením fyzioterapeutů hlavní léčebnou strategií. Doplněno bývá o vodoléčbu, masáže, elektroléčbu, magnetoterapii a další fyzikální metody. Podle slov fyzioterapeutky Lucie Suché je u pacientů potřeba najít správnou rovnováhu mezi odpočinkem a cvičením. Pro zlepšení zdravotního stavu je nutné investovat část vlastních sil, i když to někdy není lehké, a současně je důležité umět si odpočinout. S tím se pojí i největší nepřítel lidí s roztroušenou sklerózou a tím je únava. Lucie Suchá doporučuje intenzitu a počet procedur zvyšovat postupně, aby nedošlo k přetížení organismu a výraznému zhoršení stavu.

Zkušenost k nezaplacení

Míša se léčí s roztroušenou sklerózou asi pět let a má za sebou opakované pobyty v lázních, podstoupila rehabilitační péči například v Luhačovicích a Janských Lázních. Na lázeňském pobytu hodnotí kladně především to, že může být mimo realitu všedního dne a věnovat se pouze sama sobě. Její pobyty byly sestavené především z cvičebních procedur pod neustálým vedením fyzioterapeutů, které byly doplněné o další procedury.

Právě bedlivý dohled fyzioterapeutů hodnotí jako nejpřínosnější věc na lázeňském pobytu. Díky odbornému dozoru totiž dokáže snadno zjistit, čím svému tělu prospívá a čím naopak škodí. Zároveň zdůrazňuje, že nejdůležitější je odvézt si nové znalosti i domů a pokračovat ve cvičení i nadále. V opačném případě pobyt nemá smysl.

(holi)

Zdroje: 1. http://www.rskompas.cz/poradna-socialni-pomoci/13-lazenska-lecebne-rehabilitacni-pece/

2. https://www.erestymcr.cz/zivot-s-rs/default/lazenska-pece

3. http://www.rskompas.cz/rs-kompas-plus/74-lazne-a-vy-postrehy-fyzioterapeutky/

4. http://www.rskompas.cz/rskompas-pdf/rs_kompas_2018_03.pdf