Souhra nepříznivých faktorů – tak vzniká roztroušená skleróza
Určit jeden konkrétní vyvolávající faktor roztroušené sklerózy lze jen těžko. Odborníci se shodují, že se na jejím vzniku podílí faktorů více, přispívat do určité míry mohou faktory genetické, ale také řada vlivů prostředí, ve kterém žijeme.
Rizikové geny a vlivy z vnějšku
Podle dosavadních vědeckých poznatků se roztroušená skleróza může rozvinout u jedince, který si s sebou od narození nese určité genetické – vrozené – předpoklady k jejímu vzniku. Ty však samy o sobě k rozvoji onemocnění obvykle nestačí. První příznaky choroby se během života mohou objevit například po prodělané infekci či velkém psychickém stresu. Roli může hrát také nedostatek vitamínu D3, jehož tvorba v organismu závisí na intenzitě slunečního záření. Výskyt onemocnění v jednotlivých státech roste s narůstající vzdáleností od rovníku, kde je slunečních paprsků nejvíce. Co konkrétně roztroušenou sklerózu u daného jedince spustilo, však mnohdy zůstává neobjasněno. (1)
Imunita jako nepřítel
Bez imunitního systému bychom v našem světě dlouho nepřežili. Lidské tělo se prostřednictvím něj brání proti nebezpečným mikroorganismům i škodlivinám z vnějšího prostředí, zbavuje se ale také vlastních nenormálně se chovajících (například rakovinových) buněk. V případě autoimunitních onemocnění, mezi která roztroušená skleróza patří, se ale imunita vymkne kontrole. Agresivní buňky zacílí proti vlastním zdravým tkáním a poškozují je. V případě roztroušené sklerózy ničí myelinové obaly nervových vláken, které jsou nezbytné pro správnou funkci nervového systému. Vlivem zánětu, který se rozvíjí, pak dochází až ke zpřetrhání nervových vláken a jejich zániku. Jakmile nervová buňka jednou odumře, dosavadní léčba již není schopna takový stav nikterak ovlivnit a poškození se stává nevratné. (2)
Léčba, která je v současnosti k terapii roztroušené sklerózy k dispozici, bojuje proti abnormální aktivitě imunitního systému, tlumí probíhající zánět a zabraňuje dalšímu poškozování nervových vláken. Roztroušenou sklerózu zatím zcela vyléčit nelze. Je však možné zpomalit její průběh a snížit výskyt jednotlivých atak. (2)
(veri)
Zdroj:
- http://is.muni.cz/do/rect/el/estud/lf/js13/rs/web/pages/02-etiopatogeneze-roztrousene-sklerozy.html
- http://www.roska.eu/novinky-v-lecbe/novinky-v-lecbe.html
CO-CZ-0305 November 2015