Rybaření s ereskou – proč ne?
Roztroušená skleróza obrací pacientům život naruby. Mění hodnotový systém nemocného, ale často také jeho okolí. Proto je důležitá podpůrná psychoterapie. Pomoci mohou i různé zájmy, mimo jiné třeba i sportovní rybaření.
- pohyb na čerstvém vzduchu,
- otužování − pozor však na prochladnutí nebo pád do vody,
- zdravé stravování − konzumace ryb je vhodnější než jídla s nadbytkem mouky, cukru, umělých sladidel a ochucovadel poškozujících střevní mikroflóru,
- posilování psychiky − čekání na záběr a soustředění pomáhá k duševní hygieně, jde o formu blízkou meditaci.
Péče o duši
Podle prof. MUDr. Evy Havrdové, CSc., odbornice na léčbu eresky, je hodně lidí nastavených na podávání nejvyššího možného výkonu. Takový způsob života však bývá autodestruktivní. K sebezničení přitom stačí málo − mít další pracovní úvazek, snažit se vydělat ještě více peněz, stále vítězit, … Často jde i o potřebu uznání rodiny a okolí. Ereska tento způsob života razantně mění. Zvládnout nemoc pomáhá mimo jiné i duševní hygiena. To znamená najít si čas na sebe, na své koníčky, umět se zastavit a prožít přítomnost a také volný čas sdílet. Rybaření může v tomto směru pacientovi s ereskou významně prospět.
Zapojte se!
Chytání ryb je částečně sportovní výkon a částečně meditace. Pro handicapované rybáře se konají různé akce, například letní 24hodinové závody pořádané organizací Kladruby. Jezdí se i do zahraničí, třeba v roce 2017 se konal zájezd do Španělska. Komunitní portál „Vozejkov” podává informace o možnostech pořízení speciálních kompenzačních pomůcek pro rybáře. Na internetu existuje i poradna či archiv zodpovězených dotazů (www.czepa.cz), který zajišťuje Česká asociace paraplegiků.