Roztroušenou sklerózu často provází úzkost. Řešte ji co nejdříve!
Sužující úzkost trápí podle odhadů přes 40 % jedinců s roztroušenou sklerózou. Není důsledkem samotné choroby, ale nesnadného života s ní. Tato potíž bývá podle vědecké literatury nejsilnější na začátku onemocnění a nezřídka se vyskytuje společně s depresí. Léčba úzkosti je proto nutností.
Roztroušená skleróza představuje chronické, doposud nevyléčitelné onemocnění s výrazným prvkem nejistoty, které musí nemocní čelit. Netuší, jak rychle u nich bude choroba probíhat, jaké nežádoucí účinky léčby se zrovna v jejich případě rozvinou a zda bude terapie dostatečně účinná. Roztroušení skleróza více či méně ovlivní dosavadní fungování rodiny, přátelské i intimní vztahy. Výsledkem může být plíživě se rozvíjející úzkostná porucha s mnoha různými projevy.
Trápení má více podob
Jsou-li úzkostné stavy u nemocných s roztroušenou sklerózou přehlíženy, podstatně snižují kvalitu života těchto jedinců. Navíc mohou nepříznivě ovlivnit celý léčebný proces. Pacienti si často stěžují na:
- pocit vnitřního chvění,
- bušení srdce a rychlejší tep,
- sucho v ústech,
- dušnost,
- nevolnost,
- návaly horka a zvýšené pocení,
- závratě,
- brnění končetin,
- častější močení,
- nespavost spojenou s nepříjemnými myšlenkami,
- panické stavy obav o vlastní zdraví či život,
- opakované vtíravé myšlenky.
Léčba je namístě
Přestože se úzkostné stavy ve srovnání s roztroušenou sklerózou jako takovou mohou zdát méně významnými, pozornost si jistě zaslouží. Duševní pohoda je totiž základním předpokladem úspěšné léčby každého onemocnění. V terapii úzkostných poruch se uplatňují především antidepresiva a psychoterapeutické metody. Namístě je rovněž úprava životního stylu včetně pravidelného cvičení. Snížit akutní úzkost pomáhají vedle léků rovněž dechová a relaxační cvičení, jejichž techniku je vhodné si osvojit.
(veri)
Zdroj:
http://mymsaa.org