#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Roztroušená skleróza: jak se vypořádat s pohybovými problémy

Novinky

Roztroušená skleróza: jak se vypořádat s pohybovými problémy

Roztroušená skleróza: jak se vypořádat s pohybovými problémy

Portál pro jedince s roztroušenou sklerózou Everydayhealth uvádí, že choroba způsobuje pohybové problémy až u poloviny nemocných. Výsledky vyplývají ze studie z roku 2011, která byla publikována v časopise The Patient. Nácvik chůze je tak jedním ze stěžejních bodů tělesné rehabilitace. Navrátit ztracenou kondici nemocným jedincům pomáhají fyzioterapeuti i speciální pomůcky.

Bez fyzioterapeuta ani krok

Vztah mezi fyzioterapeutem a nemocným s roztroušenou sklerózou se dá s trochou nadsázky označit jako láska na celý život. Jedinci trpící poškozením mozkové tkáně se totiž často neobejdou bez dlouhodobé, až celoživotní rehabilitace. Nácvik chůze a dalších pohybů pomáhá nemocným s návratem do normálního života. Statistiky totiž hovoří jasně. U velké části nemocných se v průběhu života rozvinou více či méně závažné problémy s chůzí. Příčinou nejčastěji bývá únava, svalová slabost či poruchy rovnováhy. Fyzioterapeuti většinou řídí dlouhodobý rehabilitační plán, pomáhají s nácvikem chůze a dalších pohybů a v případě potřeby upravují intenzitu tréninku na míru každému jedinci.

Zatočte s únavou

Výrazná únava je jedním z nejčastějších příznaků roztroušené sklerózy. Proti únavě se dá bojovat jediným způsobem, budováním fyzické zdatnosti. Navzdory únavě je tak někdy potřeba zatnout zuby a nepřestat cvičit. Samozřejmě pod dohledem odborníka, který v případě nutnosti sníží intenzitu tréninkových dávek. Nedostatek pohybu také způsobuje ztuhlost a slabost svalové soustavy. Postiženým svalům nejvýrazněji pomůžete takzvaným aerobním cvičením. Mezi vhodné aktivity patří procházky, běh, jízda na kole či plavání. Během aerobního cvičení dochází ke spalování kyslíku ve svalové tkáni, což značně zlepšuje metabolické pochody v pracujících svalech. Výsledkem je obnova svalové síly a pružnosti.

Poruchy rovnováhy

Nejednoho nemocného trápí také poruchy rovnováhy, které mohou vyústit v nebezpečné pády. Ztracený smysl pro rovnováhu pomáhá obnovit balanční cvičení. Podstatou těchto cviků je znovuzískání ztracené rovnováhy. Pro bezpečnější nácvik chůze nejsou od věci ani speciální pomůcky. Jedinci, kteří si nejsou jisti svou rovnováhou, mohou využít služeb berlí nebo chodítek.

Nácvik chůze a pohybových aktivit je velmi komplexním problémem. Pohybová rehabilitace probíhá pod bedlivým dozorem ošetřujícího lékaře a fyzioterapeuta. Profesionální tým se snaží sestavit tréninkový režim na míru každému jedinci. Cvičení probíhá v rehabilitačních zařízeních i v klidu domova. Znovuzískání ztracené fyzické kondice sice vyžaduje delší dobu, avšak trpělivost a píle se vyplácejí. Pohyb je totiž jednou ze základních lidských potřeb, jež ovlivňuje psychické i fyzické zdraví organismu.

(holi)

Zdroj:
www.everydayhealth.com

 

CO-CZ-0170