Rizika těhotenství pro ženy s roztroušenou sklerózou
Roztroušená skleróza je závažné onemocnění, které velmi často postihuje ženy v době, kdy začínají uvažovat o založení rodiny. Naštěstí je již pryč doba, kdy bylo ženám s touto diagnózou důrazně doporučováno vyvarovat se otěhotnění. Díky stále se prohlubujícím poznatkům a nově vyvíjeným léčebným postupům mohou i ženy s roztroušenou sklerózou prožít život naplněný mateřskou láskou. Během těhotenství je však čeká řada více či méně komplikovaných situací.
Nejčastější otázky
V první řadě napadne nastávající maminky pravděpodobně některá z následujících otázek:
- Budu mít problémy s otěhotněním?
- Ovlivní těhotenství mou nemoc?
- Bude mít RS negativní vliv na těhotenství a na zdraví miminka?
Řada studií v současné době již potvrdila, že roztroušená skleróza neovlivňuje plodnost a samo těhotenství je lékaři chápáno jako stav mající na průběh tohoto onemocnění pozitivní vliv. Během samotného těhotenství, zvláště ve druhém a třetím trimestru, totiž dochází dokonce k výraznému poklesu aktivity nemoci. V této souvislosti jsou jako hlavní faktory nejčastěji zmiňovány hormonální změny a změny imunitního systému, ke kterým v těle nastávající maminky dochází. Zároveň je známo, že roztroušená skleróza nezvyšuje riziko spontánních potratů, předčasných porodů či dalších komplikací a stejně tak nemá vliv ani na průběh porodu samotného. Ten by však měl být veden s ohledem na možná rizika související s přílišným vyčerpáním rodičky. Z hlediska návratu atak nemoci po porodu jsou za nejrizikovější označovány první tři měsíce.
Proč je třeba těhotenství plánovat?
Zásadní změnou, která čeká každou ženu, když se rozhodne otěhotnět, je úprava léčby. Některé léky využívané při léčbě roztroušené sklerózy mají totiž prokazatelně teratogenní účinky, a je tedy nutné v dostatečném předstihu přerušit jejich užívání. Jiné se obvykle vysazují ve chvíli, kdy je těhotenství potvrzeno. Z těchto faktů je jasné, že těhotenství by měly ženy s roztroušenou sklerózou pečlivě plánovat. Ideálně do doby, kdy je jejich zdravotní stav stabilizován. Nicméně realita se někdy může od plánu značně lišit. Komplikace nastávají například ve chvíli, kdy žena z jakéhokoli důvodu nemůže otěhotnět a doba vysazení léků se neúměrně prodlužuje. Ke každému takovému případu je nutno přistupovat individuálně a hledat nejlepší řešení pro konkrétní pacientku. Ženy s roztroušenou sklerózou mohou využít i metod asistované reprodukce, nicméně i zde je při volbě vhodné metody nutno brát na jejich diagnózu ohled.
Je roztroušená skleróza dědičná?
Odpověď na otázku, která trápí snad každou maminku s roztroušenou sklerózou, není tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Dítě skutečně dědí po rodičích jistou vnímavost k roztroušené skleróze, nicméně to ještě zdaleka neznamená, že u něj nemoc musí propuknout. Významnou roli totiž hrají i další faktory, které člověka ovlivňují z vnějšího prostředí. Bohužel nezdravý životní styl moderní doby případnému rozvoji tohoto onemocnění napomáhá.
Budu moci své dítě kojit?
Po narození miminka jsou novopečené maminky postaveny před další rozhodnutí, zda budou své děťátko kojit. Je potvrzeno, že kojení dítěti přináší mnoho benefitů, protože kromě toho, že utužuje vztah matky s dítětem, zároveň také snižuje riziko některých nebezpečných infekcí. I zde je ovšem nutno brát v úvahu zdravotní stav konkrétní pacientky. Je-li stav maminky stabilizovaný, je možné, aby své miminko cca 6 měsíců kojila a následně se vrátila ke své léčbě. V některých případech je však nutno převést pacientku zpět na léčbu co nejdříve, a možnost kojení tak může být značně omezena. Ačkoli tato situace může být pro maminky bolestivá, je důležité si uvědomit, že nejdůležitější je stabilizovat jejich stav tak, aby mohly svým dětem poskytnout potřebnou péči.
Tento článek samozřejmě nemohl postihnout všechny situace, které mohou během těhotenství nastat. Vždy však platí, že pro úspěšné zvládnutí všech problémů je nezbytná úzká spolupráce nastávající maminky a lékařského týmu, který se o ni stará. Naštěstí v současné době existuje řada léčebných postupů, kterými je možné většinu nenadálých komplikací úspěšně vyřešit.
(eub)
Zdroje:
https://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2014/04/16.pdf
https://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2014/06/05.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4989704/pdf/10.1258_om.2012.110014.pdf
https://www.mstrust.org.uk/news/news-about-ms/new-guidelines-pregnancy-multiple-sclerosis