#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Relaxace, meditace, zklidnění, … Základ dobré pohody i s RS

Novinky

Relaxace, meditace, zklidnění, … Základ dobré pohody i s RS

Relaxace, meditace, zklidnění, … Základ dobré pohody i s RS

Jakákoli psychická zátěž či napětí zhoršují průběh chronických onemocnění. Jenže už samotný fakt, že člověk trpí roztroušenou sklerózou, může být sám o sobě stresující. Jak se tedy dostat do duševní pohody a nenechat se z ní vyvést?

Pro osoby s roztroušenou sklerózou představuje stres velkého nepřítele. Nejenže se psychické napětí může podílet na vzniku tohoto onemocnění, ale většinou stojí také za mnoha jeho relapsy. Úspěšné zvládání stresu proto může pomoci pacientům s roztroušenou sklerózou zlepšit jejich fyzické i duševní zdraví. Příčinou špatného psychického rozpoložení může být například:

  • smutek (např. z vědomí chronického onemocnění),
  • strach (třeba z nových příznaků nemoci),
  • rozčilení (nad vlastní bezmocností apod.),
  • úzkost,
  • únava.

Jak vše lépe zvládat? Důležitý je odpočinek!

Když jste dostatečně odpočatí, jste také lépe připraveni na jakoukoli stresující událost. Pokud víte, že vás čeká nějaká stresová situace, zkuste se na ni připravit. Nebojte se odmítnout pozvání na různé společenské události, které by vás mohly zneklidnit, a pokud se někde necítíte dobře, nestyďte se omluvit a odejít. Do svého denního rozvrhu zahrňte relaxační techniky, které vám pomohou zmírnit stres. Dostat vás do duševní pohody mohou například:

  • poslech hudby,
  • malování,
  • jóga,
  • pravidelné procházky.

Jak účinně bojovat proti stresu?

  1. Nedělejte si zbytečné starosti. Neznepokojujte se věcmi, které nedokážete ovlivnit. Nestrachujte se nad tím, co by se mohlo stát nebo pokazit. Zbavte se negativních myšlenek, které vám zbytečně zahlcují hlavu. Problémy řešte, až když opravdu nastanou.
  2. Poznejte své limity a radujte se z úspěchů. Vaše nemoc vás možná v některých oblastech omezuje, zaměřte se proto raději na věci, které můžete dělat bez větších omezení. Snažte se být také patřičně hrdí na své úspěchy.
  3. Odpusťte sami sobě. Každý má v životě něco, co udělal a na co není hrdý nebo čeho lituje. Přestaňte si to vyčítat. Odpusťte si a jděte dál s vědomím, že stejnou chybu znovu neuděláte.
  4. Naučte se říkat „ne“. Rodina i opravdoví přátelé pochopí, když se z důvodu své nemoci nebo únavy omluvíte z nějaké činnosti nebo společenské akce. Nedovolte, abyste se dostali pod jakýkoli vnější tlak.
  5. Hýbejte se. Tělesná aktivita je přínosem pro tělo i duši. Vyberte si takové cvičení, které vás baví. Poraďte se s fyzioterapeutem, jaké pohybové aktivity jsou s ohledem na váš zdravotní stav vhodné. Při chůzi vám jako opora mohou sloužit trekingové hole.
  6. Nerezignujte na život. Ani chronické onemocnění není důvod, proč by měl člověk přestat žít. Zkuste si najít nového koníčka, který vás bude naplňovat, a nezůstávejte sami. Sdílení příjemných zážitků s přáteli vám může pomoci vaši nemoc lépe zvládat.

(hah)

Zdroje:

https://multiplesclerosisnewstoday.com/2017/03/08/stress-and-its-affect-on-multiple-sclerosis/

https://multiplesclerosisnewstoday.com/2017/02/13/six-tips-reduce-stress-help-relax/

https://www.verywellhealth.com/stress-and-multiple-sclerosis-2440618

https://www.healthline.com/health/depression/chronic-illness#4

https://www.novanthealth.org/home/about-us/remarkable-you/your-wellness/stress-and-chronic-disease-a-toxic-relationship.aspx