Průkaz o zdravotním postižení v Evropské unii? Univerzální dosud neexistuje
Jednotný průkaz pro osoby se zdravotním postižením, který by platil ve všech státech Evropské unie, v současné době neexistuje. Pokud však dlouhodobě pobýváte na území jiného státu, nemusíte se pro zdravotní dávky vracet do České republiky. V Evropské unii totiž funguje jednotná posudková služba.
Průkaz osoby se zdravotním postižením
Nárok na průkaz OZP má osoba starší 1 roku s tělesným, smyslovým nebo duševním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého stavu, které podstatně omezuje její schopnost pohyblivosti nebo orientace. Průkazy se podle tíže zdravotního postižení označují zkratkami TP, ZTP a ZTP/P. Průkaz TP se uděluje osobám se středně těžkým funkčním postižením pohybu nebo orientace, průkaz ZTP při těžkém postižení a průkaz ZTP/P při obzvláště těžkém postižení. Průkazy osob se zdravotním postižením přitom přinášejí četné výhody. Jedná se například o možnost využití vyhrazeného místa k sezení v hromadných dopravních prostředcích, bezplatnou dopravu prostředky městské hromadné dopravy, možnost parkování na speciálně určených místech nebo různé slevy ze vstupného na kulturní a sportovní akce. Podrobné informace ohledně průkazek osob se zdravotním postižením poskytují internetové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí (1).
Za svobodu pohybu
V Evropské unii dosud neexistuje žádný univerzální průkaz pro osoby se zdravotním postižením. Výše zmíněné výhody tak platí pouze pro zemi, ve které má zdravotně znevýhodněný jedinec nárok na průkaz OZP. Nicméně podle tiskové zprávy dostupné na stránkách Národní rady osob se zdravotním postižením v České republice se zdá, že by se situace mohla v blízké budoucnosti změnit (2). Eurokomisařka Marianne Thyssenová totiž oznámila, že od roku 2016 bude na zavedení jednotného evropského průkazu pracovat 17 členských států. Průkaz by tak měl usnadnit cestování osob se zdravotním postižení do jiných členských zemí a současně jim umožnit stejné výhody a slevy v oblasti kultury, volného času, sportu a dopravy jako osobám se zdravotním postižením v příslušné zemi.
Posudková služba v Evropské unii
Mnoho občanů České republiky vyráží za prací do zahraničí, kde pobývá i několik let. Pokud při dlouhodobém pobytu dojde u konkrétního jedince k poruše zdravotního stavu, v tomto případě kvůli onemocnění roztroušenou sklerózou, nemocný se kvůli přiznání zdravotních dávek nemusí vracet na území státu, ve kterém má na dávky nárok. Tato skutečnost je umožněna díky existenci jednotné posudkové služby. V těchto případech může stát, ve kterém osoba pobývá, vypracovat lékařskou zprávu, která bude předána státu, ve kterém má osoba nárok na dávky. Domovský stát si ale může vyhradit právo dát nemocného vyšetřit lékařem podle vlastního výběru. Celá problematika posudkové služby je k dispozici na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (3).
(holi)
Zdroj:
- https://portal.mpsv.cz/soc/dzp/prukaz
- http://www.nrzp.cz/images/docs/O_krok_blize_svobode_pohybu.doc
- http://www.mpsv.cz/cs/8#pseu
CO-CZ-0305 November 2015