Příliš bohatá podzimní sklizeň? Nechte ji ptákům!
Naši předci říkali, že jaro je krásné a hladové, kdežto podzim je krásný a sytý. Vzhledem ke stálé nabídce ovoce a zeleniny v obchodech to dnes platí již jen pro ty z nás, kteří vlastní kus zahrady či sadu. Nebo vás už vaše úroda dohání k zoufalství?
Projít letos pod kaštanem nebo dubem je málem o život a stejně obalené jsou i ovocné keře a stromy. Není však vhodné se, zvláště při chronickém onemocnění, jakým roztroušená skleróza je, snažit zpracovat úplně všechno, co příroda nabízí. Protože co příroda dala, to si umí vzít i zpět. Skliďte přesně tolik, kolik spotřebujete, ale nezavařujte do zemdlení. Stres a únava s tím spojené mohou totiž vaši nemoc zhoršit. Když se budete zbytečně přepínat, mohou vás potkat například i poruchy soustředění nebo deprese. Když se nebudete cítit dobře, ani zásoba konzervovaného ovoce vás nepotěší.
Buďte štědří
Co se stane, když dovolíte ptákům, aby navštívili vaši zahradu a spokojeně se nakrmili? Vlastně nic moc. Není ale třeba jim nechat vše napospas. V Polsku mají hezký zvyk, že majitelé velkých zahrad dávají na podzim přebytečné ovoce do tašek, které věší na plot. Kolemjdoucí, kteří vlastní zahradu nemají, si je rádi berou a někdy za ně nechají malou pozornost. Taková výměna radosti je moc milá i ekologická. A třeba maminka samoživitelka, která nemá peněz nazbyt, se může touto cestou zdarma dostat k chemicky neošetřenému ovoci, které jejím dětem prospěje.
Nemůžete sbírat? Pozorujte spokojenost
Pokud vám zdravotní stav nedovoluje ani posbírat úrodu, nestresujte se. V klidu se posaďte, zhluboka dýchejte a pozorujte ptáky a jiné tvory, jak si pochutnávají. Je to jako servírovat delikatesy návštěvě. Užívejte si život a všechno nedůležité pusťte z hlavy. Obklopte se pohodou, kterou dýchá pomalu usínající příroda.
(pez)