#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Mýty a fakta o roztroušené skleróze: Co je a co není pravda?

Novinky

Mýty a fakta o roztroušené skleróze: Co je a co není pravda?

Mýty a fakta o roztroušené skleróze: Co je a co není pravda?

O roztroušené skleróze (RS), stejně jako o dalších onemocněních, koluje mezi lidmi mnoho mýtů a zavádějících nebo nepřesných informací. Jaké jsou nejčastější mýty související s tímto onemocněním nervové soustavy?

Mýtus č. 1: Roztroušená skleróza je nemoc seniorů

Roztroušená skleróza není nemocí seniorů. Pacienty se naopak nejčastěji stávají osoby ve věku 20 až 50 let. Nemoc ale může postihnout kohokoliv a v jakémkoliv věku. Více nemocných je mezi ženami než mezi muži.

Mýtus č. 2: S roztroušenou sklerózou nemůžu mít děti

Mýtus, že s roztroušenou sklerózou není možné mít děti, je poměrně rozšířený a nezakládá se na pravdě. Studie prokazují, že onemocnění nemá negativní vliv na šanci otěhotnět. Nemusí automaticky znamenat ani těhotenské komplikace. Příznaky RS se mnohdy v těhotenství zmírňují, zejména v druhém a třetím trimestru. Po porodu se sice zvyšuje riziko, že se symptomy RS opět ohlásí, ale těhotenství nemá z dlouhodobého hlediska vliv na to, jak bude roztroušená skleróza působit na celkové zdraví. Před otěhotněním je každopádně potřeba sdělit své plány lékaři, který zváží nejvhodnější léčbu po dobu těhotenství.

Mýtus č. 3: Roztroušenou sklerózu po mě zdědí mé děti

Pravděpodobnost, že RS onemocní i potomci, je sice o něco vyšší než u ostatních osob, ale zůstává velmi malá. Nejedná se o onemocnění, které by se přímo dědilo z rodičů na děti. Některé geny mohou zřejmě zvyšovat pravděpodobnost rozvoje onemocnění i u další generace, ale faktorů, které se na vzniku roztroušené sklerózy podílejí, je podle vědeckých poznatků mnohem více.

Mýtus č. 4: Cvičit s roztroušenou sklerózou je špatný nápad

Myšlenka, že vám cvičení při RS uškodí, rozhodně není pravda. Naopak! Být aktivní je velmi důležité pro fyzickou i psychickou kondici. Vhodně zvolené cvičení může zmírňovat symptomy onemocnění, zlepšovat sílu a rovnováhu a eliminovat další zdravotní problémy. Nemělo by se ale jednat o rizikové aktivity, při kterých hrozí například přehřátí nebo pád. S výběrem vhodné aktivity může pomoci lékař nebo fyzioterapeut.

Mýtus č. 5: Každý pacient s RS jednou skončí na invalidním vozíku

Častý mýtus, který tvrdí, že každý pacient s RS skončí na invalidním vozíku, je možné vyvrátit vědeckými poznatky. Ty potvrzují, že tři ze čtyř pacientů s RS nikdy nepřestanou zcela chodit. Někteří pacienti sice s postupem času potřebují oporu v podobě francouzských holí, ale nemusí se dostat do stadia, že by byli odkázáni na invalidní vozík.

Mýtus. č. 6: Pokud symptomy nejsou vážné, není potřeba léčba

Domněnka, že pokud symptomy nejsou vážné, není nezbytná léčba, je velkým omylem. Správná a včasná léčba totiž může snížit počet atak nemoci a zmírnit jejich závažnost. Dodržování léčby může přispět také ke zpomalení postupu onemocnění.

Mýtus č. 7: S roztroušenou sklerózou není možné pracovat

Diagnóza roztroušené sklerózy neznamená, že je potřeba ihned opustit zaměstnání a po zbytek života nepracovat. Pracovní pozici je sice mnohdy potřeba přizpůsobit zdravotnímu stavu a typu obtíží, ale mnoho pacientů pokračuje ve své původní práci bez jakékoliv změny. Práce naopak dodává pocit nezávislosti a samostatnosti, který je pro pacienty s chronickým onemocněním velmi důležitý.

(pak)

Zdroj:

https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/myths-facts-multiple-sclerosis#1