Moderní léky v léčbě roztroušené sklerózy lze užívat i ve formě tablet
Nejčastější příčinou netraumatické neurologické invalidity u mladých lidí je roztroušená skleróza. Pozornost lékařských týmů je proto upřena k novým možnostem léčby, které by zásadním způsobem zpomalily degenerativní procesy, jež ovlivňují kvalitu života osob s touto autoimunitní chorobou.
Velkým krokem vpřed v terapii roztroušené sklerózy bylo zavedení specificky cílené biologické léčby. V současné době jsou velké naděje vkládány také do moderních účinných látek ze skupiny imunosupresiv. Podstatným způsobem se tak rozšířila paleta léčby, kterou je díky tomu možné lépe přizpůsobit konkrétním potřebám pacienta.
Zásadním pokrokem je rovněž fakt, že čekací doba na zahájení terapie moderními léčivy by v současné době neměla přesáhnout 4 týdny. Nasazení těchto velice účinných léků již v časných stadiích nemoci totiž výrazně zlepšuje prognózu a zároveň oddaluje invaliditu související s postupujícím neurodegenerativním procesem.
Pohodlná forma užívání
Od konce roku 2014 je v České republice dostupné moderní imunosupresivum určené k léčbě relabující-remitující formy roztroušené sklerózy a klinicky izolovaného syndromu, jež lze, zatím jako jediné, užívat perorálně (tedy ústy) ve formě tablet. Jedná se o zásadní výhodu oproti dalším imunomodulačním preparátům první linie léčby roztroušené sklerózy, které musejí být podávány subkutánně (do podkoží) nebo intramuskulárně (do svalu).
Nemocní jej berou jednou denně, nezávisle na jídle a kdekoli, bez nutnosti návštěvy zdravotnického zařízení. Tato přívětivá forma užívání jen minimálně zasahuje do běžného denního rytmu pacientů, nesporně zkvalitňuje jejich život a zároveň napomáhá správnému dodržování léčby. Nicméně i tato terapie musí probíhat pod dozorem a kontrolou zkušeného odborníka.
Řada studií prokázala pozitivní vliv tohoto léčiva na snížení počtu relapsů a zpomalení celkové progrese nemoci, potažmo postupu invalidity.
Minimální nežádoucí účinky
Z dlouhodobého hlediska se jedná o léčbu bezpečnou, jež vykazuje pouze minimální nežádoucí účinky. Konkrétně jde o zvýšenou aktivitu jaterních enzymů, bolesti hlavy, nevolnost či únavu, vesměs spíše mírného či středně závažného charakteru. Samozřejmě i zde existují určitá omezení, která musí ošetřující lékař brát v úvahu. Účinnou látku nesmějí užívat těhotné ani kojící ženy, a proto by se pacientky v průběhu léčby měly bránit početí některou z dostupných spolehlivých antikoncepčních metod. Vzhledem k nedostatku dat z klinických studií také není v současné době schválena pro dětské a dospívající pacienty. Užívat by ji neměly ani osoby se závažnou poruchou funkce ledvin, jater či kostní dřeně, imunodeficientní jedinci nebo pacienti, kteří aktuálně trpí těžkými infekcemi.
V současné době probíhají klinické testy, které ověřují možnost podávat tuto látku společně s dalšími léčivy využívanými v terapii roztroušené sklerózy. V brzké budoucnosti bychom tedy mohli mít další poznatky, zda tato cesta povede k ještě lepším léčebným výsledkům.
(eub)
Zdroje:
https://www.solen.cz/incpdfs/act-000285-0001_10_001.pdf
cílhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5703103/
http://www.remedia.cz/Clanky/Lekove-profily/Teriflunomid/6-I-1KH.magarticle.aspx
https://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2017/01/11.pdf
https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/aubagio-epar-product-information_cs.pdf
http://www.solen.sk/pdf/e3942967568a90d31f9defc30dd56ee4.pdf
http://www.neurologiapreprax.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=7889&magazine_id=3