#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Mastné kyseliny: možný doplněk terapie roztroušené sklerózy

Novinky

Mastné kyseliny: možný doplněk terapie roztroušené sklerózy

Mastné kyseliny: možný doplněk terapie roztroušené sklerózy

Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytnou součástí lidského organismu. Snižují riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob a zlepšují funkce imunitního systému i nervové tkáně. Právě účinek na tuto tkáň je v hledáčku lékařů zabývajících se roztroušenou sklerózou.

Omega-3 mastné kyseliny patří do skupiny takzvaných esenciálních mastných kyselin neboli látek, které naše tělo neumí vytvořit. Pro zdravý vývoj člověka je tak nezbytný jejich každodenní přísun v potravě. V nervové tkáni hrají nezastupitelnou roli při tvorbě myelinových pochev. Omega-3 mastné kyseliny totiž tvoří základní stavební kámen pro pochvy obalující nervová vlákna mozku a míchy. Myelinové pochvy jsou současně cílem autoimunitní zánětlivé reakce, která tvoří podklad roztroušené sklerózy.

Výzkumy zlepšení neprokazují

Z logiky věci by mohlo vyplývat, že zvýšený přísun omega-3 mastných kyselin zlepší funkce nervové tkáně u nemocných s roztroušenou sklerózou. Obsáhlé výzkumy však nadějnou domněnku nepotvrzují. U pacientů podstupujících léčbu omega-3 mastnými kyselinami nedošlo k statisticky významnému zlepšení zdravotního stavu oproti jedincům, kteří terapii nepodstoupili.

Zdroje prospěšných kyselin

  • Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí především v tučných mořských rybách, mezi něž patří kupříkladu losos, makrela, sleď či sardinka.
  • Jejich menší množství nalezneme i ve vlašských ořechách, lněných semínkách nebo řepkovém oleji.
  • Mezi bezpochyby nejznámější zdroj omega-3 mastných kyselin patří rybí olej – ten lze v současné době sehnat v kterékoliv lékárně ve formě potravinových doplňků.

Užívat, či neužívat?

Odpověď je složitá. Omega-3 mastné kyseliny by rozhodně neměly nahrazovat klasickou léčbu roztroušené sklerózy. Na druhou stranu jejich působením přece jen dochází k mírnému zlepšení zdravotního stavu nemocných. Navíc jsou bezpečné i při dlouhodobém užívání. Na pozoru by se však měli mít jedinci trpící chronickými chorobami. Příjem blahodárných kyselin totiž může ovlivňovat účinky jiných léků. Před případným užíváním se proto vždy poraďte se svým lékařem.

(holi)

Zdroj: www.nationalmssociety.org

CO-CZ-0123