Kofeinu se bát nemusíte ani při roztroušené skleróze
Většina lidí po celém světě si už nejspíš ani nedovede představit ráno bez čaje, kávy nebo návštěvy své oblíbené kavárny. Káva a čaj jsou pro ně každodenním ranním povzbuzením a rituálem. Většinu z nás lákají i vůně a lahodná chuť kofeinových nápojů. Jsou ale káva a čaj správnou volbou i pro pacienty s roztroušenou sklerózou?
Káva pro povzbuzení
Káva obsahuje řadu látek. Mezi ty nejznámější a zároveň nejdiskutovanější z nich patří kofein. Káva je navíc cenným zdrojem antioxidantů. Tyto cenné látky lidem stravujícím se podle západního stylu v jídelníčku mnohdy chybí. Konzumace kávy nám ale rozhodně nedokáže nahradit pestrý výběr ovoce a zeleniny obsahující antioxidanty.
Kofeinové nápoje bývají ceněny především pro své povzbuzující účinky. Kofein působí přímo na mozek jako tzv. stimulant − pomáhá blokovat efekt adenosinu, který mozek utlumuje a způsobuje pocity únavy. Poslední výzkumy ale ukazují, že od kávy a kofeinových nápojů lze očekávat víc než jen často zmiňované ranní nakopnutí.
Při roztroušené skleróze kofein pomáhá
Kofein bývá často předmětem dohadů zejména kvůli jeho negativnímu působení na spánek. Někdy může také zapříčiňovat nervozitu. Nicméně i přesto u kofeinových nápojů stále převládá množství pozitivních účinků pro naše zdraví. V oblasti onemocnění, která postihují nejenom nervovou soustavu, si vedou kofeinové nápoje, zejména káva, opravdu dobře. Co o nich konkrétně zjistili odborníci v souvislosti s RS?
- Švédská studie ukázala, že lidé, kteří pijí kávu pravidelně, mají až o 30 % nižší riziko vzniku roztroušené sklerózy oproti těm, kteří kávu nekonzumují vůbec.
- Další výzkum prokázal pozitivní výsledky střídmé konzumace alkoholu, kávy a ryb na vývoj onemocnění při opětovných projevech roztroušené sklerózy.
A co další onemocnění?
- Tři až pět šálků denně dokáže významně snížit riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.
- Jeden až čtyři šálky kávy během dne zmírňují nebezpečí onemocnění srdce a cév až o 16−18 %.
- Konzumace několika káv denně může také snížit riziko rakoviny jater nebo tlustého střeva.
V současné době však nedokážeme přesně říct, zda za výše uvedenými fakty stojí pouze prospěšné složky obsažené v kávě (kofein či antioxidanty), životní styl jejích konzumentů, nebo kombinace obojího.
Všeho s mírou
Nejen u pacientů s RS dokáže příliš mnoho kofeinu zapříčinit i nepříjemnosti. Při každém onemocnění bývá důležitý odpočinek a spánek. Proto se raději vyhněte pozdně odpolednímu pití kávy a dalších kofeinových nápojů, které by mohlo způsobit nespavost. Extra šálek navíc oproti běžné dávce může také zhoršit třes nebo zvýšit psychické podráždění.
(eha)
Zdroje:
http://multiple-sclerosis-research.blogspot.com/2017/11/can-coffee-really-be-good-for-you.html
https://www.healthline.com/health-news/effects-of-alcohol-coffee-smoking-on-multiple-sclerosis#1