#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Kde hledat podporu, když docházejí síly?

Novinky

Kde hledat podporu, když docházejí síly?

Kde hledat podporu, když docházejí síly?

Roztroušená skleróza poznamenává nejen tělo, ale velmi často i duši. Jak se těmto těžkostem nepodvolit, a naopak s dopady nemoci na psychiku úspěšně bojovat?

Od rozmrzelosti k depresi

Život s roztroušenou sklerózou přináší každý den nové výzvy a otázky a pro některé nemocné je těžké se s tímto náporem vypořádat bez toho, aby to na nich zanechalo stopy v podobě emocionální poruchy či psychických problémů. Mezi nejčastěji uváděné obtíže tohoto rázu patří:

  • rozmrzelost ze ztráty normálního života,
  • stres a úzkost,
  • hněv,
  • nespavost.

Výjimkou u sklerotiků není ani diagnóza klasické deprese, se kterou se podle průzkumů setká během svého života až polovina z nich.

Nervy přenáší i náladu

Samotný mechanismus vzniku a rozvoje roztroušené sklerózy s psychikou velmi úzce souvisí. Napadením myelinového obalu nervů vlastním imunitním systémem může být totiž narušena schopnost nervů přenášet elektrické impulzy ovlivňující mimo jiné i duševní rozpoložení. Naštěstí i psychické obtíže lze úspěšně léčit. Svěřte se s nimi svému ošetřujícímu lékaři, který vám doporučí pro vás to nejvhodnější řešení.

Kde hledat další podporu?

Stres v přiměřené míře neškodí. I vztek je dobré občas upustit. Nic se však nesmí přehánět. Zkuste nápor na svou psychiku ventilovat příjemným způsobem. Existují skupiny, které sdružují lidi s roztroušenou sklerózou. Sdílené problémy jde hned lépe snášet. Vyzkoušet můžete také relaxační techniky. Dýchání zhluboka uvolní tělo i mysl. Někoho uklidní a povzbudí čtení, jiného hudba či vaření. Dobrou volbou je také vhodná fyzická aktivita.

Úleva pro pacienta i jeho okolí

Roztroušená skleróza vyvíjí tlak na nemocného i jeho blízké. Objevují se pocity viny, zloba, pocity nepochopení. Je třeba se s novou situací vyrovnat. Nehledat chyby ani v sobě, ani v jiných, uzavírat se do sebe. Základem každého dobrého vztahu je komunikace a vzájemné pochopení. Pro vztah sama se sebou to platí dvojnásobně.

Úlevou pro nemocného i jeho okolí může být, když si od sebe chvíli navzájem odpočinou. Vyzkoušejte oddechové a léčebné programy nebo příležitostnou pečovatelskou péči a kompenzační pomůcky umožňující větší samostatnost. A hlavně, nebojte se říct si o odbornou pomoc.

(dos)

 

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/multiple-sclerosis/depression-stress-anger#emotional-health-and-ms

http://www.cspsychiatr.cz/dwnld/CSP_2007_1_47_54.pdf