#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Domů / Novinky / Je vakcína proti chřipce vhodná pro pacienty s roztroušenou sklerózou?

Novinky

Je vakcína proti chřipce vhodná pro pacienty s roztroušenou sklerózou?

Je vakcína proti chřipce vhodná pro pacienty s roztroušenou sklerózou?

Začíná období, kdy bývá odborníky pacientům doporučováno nechat se očkovat proti chřipce. Jak je to ale s očkováním u pacientů s roztroušenou sklerózou, zejména pokud užívají biologickou léčbu?

U všech pacientů, kteří trpí jakýmkoli autoimunitním onemocněním, je důležité před očkováním proti chřipce zohlednit řadu faktorů. To platí i u roztroušené sklerózy. Možnosti vakcinace a její načasování úzce souvisejí s chorobou a způsobem její léčby.

  • Pokud pacient užívá biologickou léčbu, je při očkování proti chřipce nutné dbát zvýšené opatrnosti. Tento typ léčby může totiž zvyšovat náchylnost k různým infekcím.
  • Biologická léčba může také snižovat účinnost očkování, proto je nutné přistupovat ke každému pacientovi s RS individuálně. Před podáním vakcíny byste se měli vždy poradit se svým lékařem o možných rizicích a přínosech očkování.

Vakcína jako ochrana před chřipkou

Ani pacienti s roztroušenou sklerózou se očkování proti chřipce nemusí bránit. I u nich má svůj význam. Chronická onemocnění i dlouhodobá léčba totiž ovlivňují imunitní systém – zvyšují riziko infekčních onemocnění a vznik komplikací. Na pečlivém naplánování a správném načasování vakcíny je třeba se domluvit s neurologem.

  • Vakcíny proti chřipce jsou vhodné zejména pro pacienty s RS, kteří jsou léčeni interferonem beta, glatiramer-acetátem, mitoxantronem, natalizumabem, teriflunomidem, dimethyl-fumarátem, alemtuzumabem i fingolimodem.
  • Pacienti trpící roztroušenou sklerózou by se měli vyhýbat tzv. živým vakcínám – tedy očkovacím látkám obsahujícím živé oslabené viry a bakterie. Živé vakcíny zvyšují riziko vzniku nežádoucích účinků očkování a dalších zdravotních komplikací.
  • Inaktivované vakcíny obsahující usmrcené viry nebo bakterie jsou pro pacienty s roztroušenou sklerózou považovány za zcela bezpečné.

Načasování podle typu léčby

  • Pokud užíváte alemtuzumab, očkování proti chřipce by u vás mělo proběhnout 6 týdnů před podáním infuze s léčivou látkou. Právě pacientům, kteří berou alemtuzumab, se nedoporučuje očkování výše zmíněnými živými vakcínami. Stejný časový interval mezi očkováním a začátkem léčby byste měli dodržet i v případě terapie pomocí léku ocrelizumabu. 
  • Jinak je tomu při léčivé terapii lékem kladribinem. Léčbu je možné zahájit až 6 týdnů po očkování živou nebo oslabenou vakcínou. Příčinou je riziko rozvoje infekce, proti které se pomocí živé vakcíny očkuje.

Kdy očkování odložit?

Důvodem pro dočasné odložení očkování může být závažné zhoršení příznaků roztroušené sklerózy. S vakcínou byste měli počkat nejlépe 4 až 6 týdnů od znovuvzplanutí nemoci. Očkování byste měli odložit i při akutním infekčním onemocnění – včetně rýmy a zvýšené teploty často spojené s bolestí hlavy.

(pak)

Zdroje:

https://www.medpagetoday.com/rheumatology/generalrheumatology/45982

https://mssociety.ca/managing-ms/treatments/accessing-treatments-outside-of-canada/vaccinations