Ereska je zloděj samostatnosti – braňte se!
Roztroušená skleróza se mnohdy projevuje zhoršením motorických funkcí. Jenže jemnou motoriku potřebujeme v praxi téměř neustále. Jak ji procvičovat?
Hodnocení ataky
Roztroušená skleróza obtěžuje nemocné kolísavými příznaky různého typu. Může jít o rozmazané vidění, brnění a mravenčení (parestezii), ztuhlost končetin (spasticitu), naléhavé močení a rovněž o poruchy jemné motoriky. Například tak běžné úkony, jako například odemčení dveří, mohou být pro mnoho osob s ereskou neřešitelný problém. Každá nová ataka, tedy období trvající déle než 24 hodin, kdy se objeví nové příznaky nebo zhoršení stávajících, vyžaduje navýšení léčby kortikoidy. K posouzení ataky se používá tzv. Kurtzkeho skóre hodnotící omezení sebeobslužnosti. Součástí vyšetření zaměřeného na jemnou motoriku je i test 9 jamek (Nine-Hole Peg Test), kdy pacient zasouvá dřívka do předem připravených jamek na čas.
Trénovat můžete každý den
Je celá řada činností, při kterých lze cvičit jemnou motoriku. Kromě rukodělných prací, jako je stříhání či skládání mozaik, je to denní údržba oblečení včetně přišívání knoflíků. Procvičovat ji můžete například i navlékáním korálků. Také při šroubování a práci s nářadím obecně jsou důležité jemné pohyby a přesnost. Stejně jako při každodenním zapínání knoflíků, přezek a zipů nebo při vaření.
Žijte aktivně!
Dříve diagnóza roztroušené sklerózy znamenala jistou invaliditu. Dnes s rozvojem úspěšné léčby sice nemoc stále ovlivňuje život nemocného a jeho rodiny, ale už zdaleka tolik neomezuje. Každý člověk potřebuje uspokojení z vlastní práce a pocit, že není na obtíž a dokáže se o sebe postarat i v maličkostech. Podporuje to dobré psychické rozpoložení. Nejinak je tomu i u pacientů s ereskou. Mnozí mají svébytné vidění světa a malují, fotí či jinak umělecky sdílejí svůj pohled na svět. I díky tomu je jejich jemná motorika stále nevědomky procvičována.
(imt)
Zdroje: http://www.aktivnizivot.cz/zivot-s-rs
http://www.roska.eu/ke-stazeni/casopisy – číslo 4/2015