Centra pro roztroušenou sklerózu aneb V péči specialistů
V České republice existuje v současné době 15 specializovaných zdravotních center, která jsou zaměřena na diagnostiku a léčbu roztroušené sklerózy a dalších demyelinizačních onemocnění. Odborná pracoviště jsou poměrně rovnoměrně rozmístěná po celé zemi. Které je nejblíž právě vašemu bydlišti?
Napříč celou republikou
O pracovní náplni jednotlivých center informují stránky Nadačního fondu IMPULS (1). Zde je seznam měst a oddělení, která zajišťují péči o lidi s roztroušenou sklerózou:
- Brno – Neurologická klinika FN Brno-Bohunice; Neurologická klinika FN u sv. Anny,
- České Budějovice – Neurologické oddělení Nemocnice České Budějovice,
- Jihlava – Neurologické oddělení Nemocnice Jihlava,
- Hradec Králové – Neurologická klinika FN Hradec Králové,
- Olomouc – Neurologická klinika FN Olomouc,
- Ostrava – Neurologická klinika FN Ostrava,
- Pardubice – Neurologická klinika Pardubické krajské nemocnice,
- Plzeň – Neurologická klinika FN Plzeň,
- Praha – Neurologická klinika 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice; Neurologická klinika Thomayerovy nemocnice; Neurologická klinika 3. LF UK a FN Královské Vinohrady; Neurologická klinika 2. LF UK a FN Motol,
- Teplice – Neurologické oddělení Nemocnice Teplice,
- Zlín – Neurologické oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati.
Účel specializovaných center
Centra pro roztroušenou sklerózu vznikla především za účelem zajištění specializované diagnostiky a léčby roztroušené sklerózy a dalších demyelinizačních a autoimunitních onemocnění centrálního nervového systému. Díky soustředění nemocných do péče specializovaných center lze provádět diagnostiku i terapii na velmi vysoké úrovni. Cílem všech center je obecně poskytnutí komplexní péče včetně individuální rehabilitace. Odborní pracovníci center zajišťují vzdělávání dalších zdravotnických pracovníků a podílí se na výzkumu demyelinizačních onemocnění.
Jak se objednat?
Lidé trpící roztroušenou sklerózou se mohou do center většinou objednávat telefonicky, písemně a někdy i pomocí e-mailu. K prvnímu vyšetření je zapotřebí doporučení praktického lékaře nebo neurologa. Při první návštěvě odborného centra je vhodné s sebou přinést snímky z magnetické rezonance, vyšetření mozkomíšního moku a stručný popis vývoje choroby od doporučujícího lékaře.
(holi)
Zdroj:
- http://www.multiplesclerosis.cz/ms_centra.html
- http://www.neuro.lf1.cuni.cz/index.php?page=centrum_ms
CO-CZ-0305 November 2015