Bruslení s roztroušenou sklerózou – je to dobrý nápad?
Zima nabízí spoustu příležitostí k aktivnímu trávení volného času. Venkovní pohyb může být v chladných měsících pro pacienty s roztroušenou sklerózou velmi příjemný a dobře snesitelný. Nedoprovází ho totiž tak vysoké venkovní teploty jako v létě.
Klady a zápory bruslení
Relaxace, zábava na čerstvém vzduchu i tolik potřebná fyzická činnost – to všechno přináší bruslení. Pro někoho může být díky venkovnímu chladu oblíbenou aktivitou, jiní pacienti s ereskou se bruslení naopak mohou obávat například kvůli horší rovnováze nebo koordinaci. Pokud ale budete dodržovat několik základních pravidel, může být pohyb na bruslích bezpečný i zdraví prospěšný.
Než stoupnete na led
- Na zamrzlý rybník nebo zimní stadion se vydejte s doprovodem, který může být při prvních pohybech na bruslích pojistkou proti zakolísání či pádu.
- Nezdráhejte se používat chrániče – i zdravým sportovcům dodávají pocit bezpečí a chrání před případným zraněním.
- Na brusle se postavte tehdy, kdy se cítíte dobře a nebojujete s únavou nebo akutními zdravotními problémy.
- Jako u jakékoliv jiné sportovní aktivity odpočívejte, kdykoliv cítíte, že to tělo potřebuje. Není nutné bruslit hodinu bez přestávky. I kratší intervaly pohybu prokládané pauzami mají pro tělo význam.
- Dostatečně se oblékněte – u některých pacientů chlad zhoršuje symptomy roztroušené sklerózy. Pokud si na sebe vezmete několik vrstev oblečení, můžete oděv při sportu lépe přizpůsobit okolní teplotě i vlastním pocitům tepla či chladu.
- Nezapomeňte doplňovat tekutiny. Osvěží nebo příjemně zahřejí.
První kroky neuspěchejte
Pokud je bruslení první fyzickou aktivitou, do které se pouštíte po delším období nečinnosti, zatěžujte tělo postupně. Zlepšování kondice potřebuje čas. Už po pár výpravách na led budete cítit, že sportování zvládáte lépe. Pohyb po ledě se možná stane motivací i k bruslení na kolečkových bruslích, které se dá provozovat po zbytek roku.
(pak)