Boříme mýty: léčba tabletami není méně účinná než injekce
Vážná onemocnění je nutné léčit injekcemi, protože pilulky tolik nezabírají. Někteří lidé si to skutečně myslí, ale pravda to není. Přečtěte si proč.
Někdy si zkrátka nelze vybírat. Z nějakého důvodu není možné léky podat jinak než injekčně. Příkladem je inzulin, který by byl v trávicím traktu rozštěpen na neúčinné molekuly. Jindy podání tablet brání stav pacienta (třeba poškození zažívacího ústrojí) nebo je injekce nutná kvůli vysoké rychlosti účinku.
Proč se tableta vyplatí
Jindy je však léčba v tabletách vhodná nebo i velmi vhodná. Jaké jsou její výhody oproti injekcím?
- Nevyžaduje násilný průnik do těla a porušení kůže. Ačkoli je injekce jen malým zásahem do celistvosti (integrity) organismu, pro pacienta představuje mnohem větší zátěž než polknutí pilulky. Pro osoby trpící fobií z injekcí může být dokonce velkou zátěží. Lékaři se snaží, aby s nimi pacient dobře spolupracoval a dlouhodobě dodržoval léčbu. Je proto důležité, aby pro něj terapie neznamenala nadměrný stres.
- Pacient může tablety brát sám v pohodlí domova, bez školení a větších rizik. Pokud má problémy s jejich polykáním, většinou je lze rozdrtit a podat jako prášek rozpuštěný v tekutině nebo kašovité stravě. Výjimkou jsou tzv. enterosolventní tablety, které se mají rozpustit až ve střevě.
Některé léky je možné podat jak injekčně, tak formou tablety. Dávkování je vždy upraveno tak, aby hladina léku v krvi, a tedy i účinek byly stejné. To ale neznamená, že bude v obou formách stejné množství účinné látky. Do tablety je potřeba dát větší množství léčiva, protože při podání ústy se ho obvykle nevstřebá plných 100 %.
Menší účinnost nehrozí
Také při roztroušené skleróze existuje možnost volby mezi injekcemi a tabletami. Záleží na dohodě pacienta s lékařem, která forma bude pro pacienta výhodnější.
(pez)
Zdroje:
www.monitor.co.ug
www.remedia.cz