Ataka roztroušené sklerózy? Fyzioterapie se jí přizpůsobí!
Aktivita roztroušené sklerózy se v průběhu času obvykle mění. V případě zhoršení onemocnění zvažuje lékař spolu s nemocným vhodnou úpravu medikace. Podobně také všichni ostatní členové multidisciplinárního týmu odborníků, kteří společně usilují o zlepšení kvality pacientova života, musí na změny v průběhu choroby promptně reagovat. Výjimkou nejsou ani fyzioterapeuti.
Úkoly fyzioterapie
Úlohou fyzioterapie, která je nedílnou součástí rehabilitace, je zejména příznivé ovlivnění pohybových schopností nemocného jedince. Využitím propracovaných fyzioterapeutických postupů (například známé Vojtovy metody, ale i mnohých dalších speciálních technik) je možné:
- aktivovat funkční rezervy centrálního nervového systému, které mohou být využity ke zlepšení pohybu,
- docílit zlepšení pohybových funkcí při jejich postižení a
- naučit nemocného některým kompenzačním (náhradním) strategiím v případě, že došlo k nevratným změnám a ztrátě některých pohybových funkcí.
Fyzioterapeuti využívají v léčbě roztroušené sklerózy také posilovací cvičení, aerobní aktivity (chůze, kolo, rotoped, …), plavání a cvičení ve vodě, zdravotně-rehabilitační cvičení a další pohybové aktivity.
Fyzioterapie roztroušené sklerózy má svá specifika
Fyzioterapie má u jedinců trpících roztroušenou sklerózou určité zvláštnosti, které jsou dané charakterem vlastního onemocnění. Metody, které fyzioterapeut svému klientovi doporučí, musí být přizpůsobeny aktuálnímu zdravotnímu stavu pacienta. Ten může ovlivňovat vedle aktivity onemocnění ve smyslu ataky či remise také přítomnost chorobné únavy. Velmi důležité je v případě roztroušené sklerózy eliminovat riziko přehřátí a přetížení organismu. Průběh roztroušené sklerózy je velmi individuální a náplň fyzioterapie je nutné přizpůsobit nejrůznějším změnám, ke kterým u pacienta dochází.
Období aktivity onemocnění
Pokud dojde k náhlému zhoršení zdravotního stavu, měla by být vyloučena nadměrná fyzická zátěž. Nemocný však zdaleka nemusí přestat s jakoukoliv pohybovou aktivitou a doslova ulehnout na lůžko. Běžné denní aktivity může pacient vykonávat, pokud při nich nedochází k přetížení. Co se týče fyzioterapie, na místě je zařazení pasivního cvičení, kdy pohyb za pacienta provádí vyškolený zdravotnický pracovník nebo přístroj. Důležité je udržování rozsahu pohybu ve všech kloubech a provádění dechového cvičení, kterým se u nemocného s omezenou pohyblivostí snižuje nebezpečí vzniku zápalu plic.
Únava a rehabilitace
Únava představuje jeden z častých a velmi omezujících příznaků roztroušené sklerózy. Jde o únavu patologickou, na jejímž vzniku se podílí souhra samotného onemocnění, vlivu užívané medikace, psychických obtíží, bolesti, svalové slabosti i celkově snížené kondice. Pokud je to jen trochu možné, únava by neměla být důvodem k omezení pohybové aktivity. Rehabilitačními technikami včetně fyzioterapie je totiž možné limitující únavu příznivě ovlivnit.
(veri)
Zdroje:
http://msrehab.cz
www.msrehab.cz