Asistenční pes: jeho pořízení dobře zvažte!
Pes může být skvělým pomocníkem a společníkem i pro lidi s roztroušenou sklerózou. Chcete-li si takové speciálně vycvičené zvíře pořídit, je dobré předem vědět několik věcí.
Pořízení asistenčního psa je něco, co je potřeba si dobře promyslet, aby tato forma pomoci pro vás měla opravdu smysl. Doporučujeme, abyste si nejprve zodpověděli několik základních otázek.
- Mám rád psy? Když ke zvířeti nemám vztah, nemá cenu si jej pořizovat.
- Může mi asistenční pes v mé situaci pomoci a opravdu jeho společnost potřebuji? Pokud to jde, snažte se co největší množství věcí zvládat sami. Pomoc pejska by měla nastoupit až tehdy, když svoji situaci sami přestáváte zvládat.
- Jsem schopen já nebo někdo z mého okolí se o zvíře postarat? I asistenční pes potřebuje nakrmit, pít, občas vykoupat a navštívit veterináře.
- Chci opravdu se psem v každodenním životě spolupracovat? Pokud zní odpověď ne, psa si nepořizujte.
Jak lze asistenčního psa získat
V zásadě jsou tři možnosti:
- Psa si sami vycvičíte. Jedná se o velice náročný trénink – jak pro vás, tak pro zvíře. Navíc je důležité vědět, jak na to, a také ne každý pes se může stát asistenčním. Některá plemena k tomu totiž nemají předpoklady. Pokud se vám však podaří pejska vycvičit, bude to stát za to.
- Najmete si pro zvíře trenéra. Je to přijatelná možnost pro ty, co si to mohou dovolit. Cena takového výcviku může být dost vysoká, ale pravděpodobnost úspěchu je vyšší než v prvním případě.
- Pořízení uskutečníte přes speciální organizaci. V dnešní době existuje více společností nabízejících vycvičené asistenční psy. Každá z nich má jiné podmínky včetně cen, za které můžete zvíře získat. S těmi se nejprve důkladně seznamte.
Rasy vhodné pro výcvik
Pes by měl být dostatečně velký, aby měl sílu člověka podepřít. Musí být zdravý, dobře trénovatelný a schopný splnit úkol, který je po něm požadován. Mezi plemena nejvíce používaná patří:
- německá doga,
- zlatý retrívr,
- labradorský retrívr.
S čím může „chlupáč“ pomoci
Jedná se o širokou škálu každodenních úkolů:
- Vycítí vaši únavu a například jemným pošťuchováním k židli vás upozorní, abyste si odpočinuli.
- Bude vás podpírat jak při vstávání, tak při sedání.
- Pomůže při pohybu po bytě či po domě.
- Bude zvedat předměty, které vám upadnou.
- Ve výtahu může mačkat potřebná tlačítka.
- Pomocí speciálního zařízení otevírá dveře.
- Umí rozsvěcovat či zhasínat světla.
- Nosí speciální vaky obsahující nákup.
- Aby pes mohl plnit své úkoly ještě efektivněji, může nosit speciální postroj.
Tito psi bývají trénovaní i k tomu, aby byli diskrétní – např. se mohou v restauraci schovat pod stůl. Vaše zvíře má právo být kdekoliv, kde můžete být vy. Kromě toho, že bude vaším pomocníkem, stane se i věrným přítelem a společníkem.
(ivh)
Zdroj: STACHOWIAK, Julie. Balance Dogs for Multiple Sclerosis. Dostupné z: ms.about.com
CO-CZ-0122