Je důvod se obávat interakcí biologické léčby?
U všech léků nebo doplňků stravy musíme myslet na možnost lékových interakcí. Ať jsou přírodní, chemické, nebo biologické, jejich vzájemné účinky mohou nadělat stejnou neplechu. Jak je na tom biologická léčba?
Na co si dát pozor
Biologická léčba se obecně považuje za velmi bezpečnou a s minimem interakcí, ale některé věci je skutečně třeba ohlídat. Pojďme se na ně podívat.
- Vyhněte se očkování živými vakcínami. Při biologické léčbě je pozměněná imunitní reakce, takže se nedoporučuje aplikace živých očkovacích látek. Očkování neživými vakcínami by nemělo činit potíže, naopak se doporučuje, aby byl pacient chráněn před infekcemi, vůči kterým je při léčbě mírně oslaben.
- Pozor na účinky předepsaných léků. Při systémovém zánětu je potlačena tvorba cytochromu P450 − enzymatického systému, který se nachází v játrech a mimo jiné se podílí na chemické degradaci některých léků. Pokud zánět účinnou biologickou léčbou utlumíme, jeho hladiny se mohou zvýšit a spolu s nimi se může zvýšit rychlost odbourávání daných léčiv. Proto je dobré při biologické léčbě hlídat účinky nebo hladiny daných léků, aby nedocházelo k jejich výkyvům.
- Pokud trpíte cukrovkou, hlídejte si pohybovou aktivitu. Při biologické léčbě se zejména na začátku někteří pacienti cítí zesláblí, případně mají příznaky podobné chřipce. To často znamená, že omezí svoji pohybovou aktivitu, a pro diabetiky to může být problém. Pokud se úměrně tomu sníží i potřeba jídla, je vše v pořádku, ale jestli jíte stále stejně a nehýbete se, může se vám zahýbat glykémie a dávky antidiabetik nebo inzulínu, na které jste zvyklí, nemusejí být adekvátní. V tuto dobu byste se měli hlídat více než jindy.
Co s tím?
Jak tedy tuto situaci řešit? Ještě než začnete užívat biologickou léčbu, navštivte svého praktického lékaře a všechny specialisty, kteří vám předepisují léky. Informujte je o tom, co se chystá, a zeptejte se, jestli bude z hlediska jejich odbornosti nutné dělat nějaké změny. Pro lékaře je takové sdělení velkou pomocí, protože díky němu ví, že pacient v danou chvíli potřebuje intenzivnější sledování. Sami ale v žádném případě léky nevysazujte, ať už jste se v jejich příbalovém letáku dočetli cokoli. Stejně tak bez vědomí lékaře neužívejte žádné doplňky stravy ani „přírodní léky“.
(pez)
Zdroje: Wang J., Wang Y. M., Ahn H. Y. Biological products for the treatment of psoriasis: therapeutic targets, pharmacodynamics and disease-drug-drug interaction implications. AAPS J. 2014;16 (5): 938–947; doi: 10.1208/s12248-014-9637-0
Gupta R., Levin E., Wu J. J., Koo J., Liao W. An update on drug-drug interactions with biologics for the treatment of moderate-to-severe psoriasis. J Dermatolog Treat. 2014 Feb; 25 (1): 87–9; doi: 10.3109/09546634.2013.825041. Epub 2013 Aug 27. Review. PubMed PMID: 23855593.